Słownik rzeczy codziennych

 

A właściwie: Niepotrzebny słownik rzeczy codziennych. Pojęcia wybrane.

Okno: O. może służyć do niecierpliwego wyglądania spóźniających się gości. Można je od święta umyć, ale niekoniecznie – padający od czasu do czasu deszcz utrzyma je w przyzwoitej czystości. Przez o. można patrzeć dla rozrywki, podglądając zza firanki sąsiadów i przypadkowych przechodniów. Można też przez nie wyglądać bezwiednie, błądząc we własnych myślach. Okna ułatwiają sprawdzanie panującej na zewnątrz pogody. O. można uchylić w celu wysypania wróblom ziarna na parapet albo otworzyć na oścież w celu przewietrzenia mieszkania. Można też w ogóle nie zwracać na nie uwagi. Do niczego innego okna nie służą.

Telewizor: T. służy do zagłuszania ciszy i wypełniania przestrzeni słowami i obrazami. Można położyć na nim serwetkę i postawić wazonik z kwiatami. Od czasu do czasu należy go odkurzyć. W t. można patrzeć z zainteresowaniem, obojętnie albo z nudów. Można go przenosić z miejsca na miejsce i dowolnie komponować z pozostałymi meblami w mieszkaniu, umieszczając go w centralnym punkcie pokoju albo na uboczu. T. włącza się, kiedy nie klei się rozmowa albo z przyzwyczajenia, kiedy nie ma innego pomysłu na spędzenie wieczoru. Można w nim obejrzeć program o rekinach albo ciekawy wywiad. Można go też przez czystą złośliwość zasłaniać komuś, kto go ogląda, zagłuszać wierceniem w ścianie tudzież odkurzaniem. Do niczego innego telewizor się nie nadaje.

Koc elektryczny: k.e. służy do ogrzewania kończyn i korpusu. Należy się z nim obchodzić ostrożnie i z uwagą. Jest szczególnie użyteczny zimą. Ogrzewa z zewnątrz, co stawia go w opozycji do ogrzewaczy wewnętrznych (patrz np. herbata). Możesz podarować go komuś bliskiemu i patrzeć, jak osoba ta się nim cieszy. W zależności od bliskości/poufałości z osobą obdarowaną możesz zostać zaproszony do leżenia pod kocem, bądź nie. K.e. możesz też podarować osobie nielubianej. W tym wypadku zaleca się dodatkowe manipulacje, jak np.: a) nakłuwanie koca szpilką/zostawienie w nim pozapinanych agrafek; (patrz: porażenie elektryczne); b) przykrycie wroga kocem mokrym lub wilgotnym; (patrz: jak wyżej); c) zawinięcie go w środku lata w k.e. ustawiony na najwyższą temperaturę i najdłuższy czas grzania (patrz: pieczeń). Więcej zastosowań koc elektryczny nie posiada.

 

Zdjęcie: Adrian Krajewski

5 myśli nt. „Słownik rzeczy codziennych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.